Czy implanty stomatologiczne są zdrowe? Implanty cyrkonowe vs implanty tytanowe.

Utrata zębów może nieść ze sobą nieprzyjemne i długofalowe skutki. Należą do nich między innymi:

- dyskomfort podczas jedzenia,

- problem z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu,

- przeciążenia pozostałych zębów,

- przesunięcia sąsiednich zębów prowadzące do zaburzeń zgryzu,

- napięcia mięśniowe,

- nieprawidłowa praca stawu skroniowo-żuchwowego,

- obniżenie zwarcia zębów,

- pogorszenie rysów twarzy,

- obniżenie poziomu kości i dziąsła w okolicy usuniętego zęba.


Implanty ceramiczne Poznań


Niniejszy film jest doskonałym zobrazowaniem zmian, jakie powstają w ciągu zaledwie kilku lat, a czasami nawet kilku miesięcy od usunięcia zęba:Ze względu na coraz bardziej rosnącą świadomość społeczeństwa dotyczącą troski o zdrowie w ujęciu holistycznym, coraz więcej pacjentów pyta o szkodliwość implantów stomatologicznych i ich długofalowy wpływ na zdrowie. Ponieważ implanty stomatologiczne umieszczane są w jamie ustnej na stałe, wiele osób chce mieć pewność, że robią wszystko co w ich mocy aby poprawić zdrowie jamy ustnej bez szkodliwego skutku na cały organizm. Dlatego w dalszej części artykułu postaram się przybliżyć różnice pomiędzy implantami tytanowymi i cyrkonowymi oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, aby ułatwić pacjentom podjęcie świadomej decyzji.1. Czym jest implant cyrkonowy?


Implanty zębowe są uzupełnieniami korzeni zębów, na których przytwierdzana jest korona ceramiczna. Cyrkon jest stosowany w implantologii od lat osiemdziesiątych, natomiast implanty tytanowe weszły do użytku w latach sześćdziesiątych. Oba materiały są biokompatybilne, co oznacza, że zapewniają prawidłowe wrastanie kości wokół implantu. Wśród implantów cyrkonowych rozróżniamy implanty jednoczęściowe (implant stanowi jedną część z łącznikiem, na którym mocuje się koronę) oraz dwuczęściowe (implant i łącznik stanowią oddzielne elementy). Implanty dwuczęściowe są bardziej popularne wśród implantów tytanowych, natomiast większość implantów cyrkonowych, to implanty jednoczęściowe.2. Czy implanty cyrkonowe nie zawierają metalu?


Cyrkon jest bardzo znany ze swojego podobieństwa do diamentu. Jest to kryształ modyfikowany w celu produkcji implantów. Występuje w nich pod postacią dwutlenku cyrkonu o białej barwie. Z czysto chemicznego punktu widzenia jest to krystaliczna forma metalu przejściowego. W formie implantów są jednak sprzedawane są jako niezawierające metalu. Dzieje się tak, ponieważ ustabilizowany i poddany obróbce cyrkon przekształca się w fazę krystaliczną, a tym samym staje się ceramiką. Tak więc tlenek cyrkonu można uznać za materiał wolny od metalu.3. Czym jest implant tytanowy?


Tytan jest metalem używanym w medycynie od 1960 r. Cechuje go lekkość i wytrzymałość. Do produkcji implantów medycznych stosuje się stopy tytanu o różnej klasie czystości ustalanej na podstawie procentowej zawartości domieszek w postaci innych pierwiastków, w tym również innych metali. Popularne implanty tytanowe, to w istocie stop będący kombinacją kilku metali, w tym niewielkich ilości aluminium, wanadu i niklu.4.Czy można mieć alergię na implant?


Zdarzają się alergie na implanty tytanowe, natomiast nie ma ani jednego udokumentowanego przypadku alergii na implant cyrkonowy.5. Czy tytan i cyrkon są tak samo bezpieczne?


Oba materiały są biokompatybilne oraz posiadają certyfikaty FDA i CE. Są zatem uznane za bezpieczne. Według przeprowadzonych badań śladowe ilości stopów tytanu pojawiają się we krwi osób użytkujących implanty tytanowe. Znaczna ekspozycja na metale i stała kumulacja w może doprowadzić do zatrucia organizmu, które w zależności od rodzaju metalu niesie za sobą różne konsekwencje, które przedstawione zostały między innymi w niniejszej publikacji naukowej: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6323513/ . Cyrkon jest natomiast hipoalergiczny i nie przenika do krwioobiegu.6. Czy implanty ceramiczne są lepsze od tytanowych?


Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Poniżej znajduje się ogólna tabela porównawcza dla obu rodzajów implantów:


Implanty cyrkonowe vs implanty tytanowe

Tytan wciąż jest bardziej popularnym biomateriałem od cyrkonu w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Faktem jest jednak, iż produkty korozji stopów tytanowych oraz wrażliwość na nie zaczynają budzić liczne kontrowersje. W tej sytuacji implanty cyrkonowe okazuje się być doskonałą alternatywą dla implantów tytanowych. Choć cyrkon stosowany jest w medycynie już od kilkudziesięciu lat, to ponieważ jest znacznie młodszym biomateriałem od tytanu, liczba badań dotyczących jego długofalowego wpływu na stan zdrowia jest adekwatnie mniejsza w stosunku do implantów tytanowych.


P. Z.
Źródła:


Schultze-Mosgau S, Schliephake H, Radespiel-Tröger M, Neukam FW. Osseointegration of endodontic endosseous cones: Zirconium oxide vs titanium. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 2000;89:91-8.


Andreiotelli M, Wenz HJ, Kohal RJ. Are ceramic implants a viable alternative to titanium implants? A systematic literature review. Clin Oral Implants Res 2009;20 Suppl 4:32-47.


Rahul Pati. Zirconia versus titanium dental implants: A systematic review. Journal of Dental Implants 5/2015; 39-42.

Blaschke C, Volz U. Soft and hard tissue response to zirconium dioxide dental implants - A clinical study in man. Neuro Endocrinol Lett 2006;27 Suppl 1:69-72.


TP Chaturvedi. Allergy related to dental implant and its clinical significance. Clin Cosmet Investig Dent. 2013; 5: 57–61.

#implantycyrkonowe #implantyceramiczne