Porównanie składów past do zębów do codziennego użytku bez fluoru.

Wiele osób poszukuje past do zębów o zdrowym i sprawdzonym składzie. Jako lekarz dentysta również zwracam na to uwagę. Uważam, że idealna pasta to taka, która nie tylko nie zawiera substancji drażniących, toksycznych czy rakotwórczych, ale również posiada składniki:

 • przywracające prawidłowe pH jamy ustnej,

 • przeciwbakteryjne,

 • wzmacniające szkliwo zębów,

 • wspomagające regenerację błon śluzowych,

 • oczyszczające szkliwo bez nadmiernego ścierania jego powierzchni,

 • znoszące nadwrażliwość zębów.


Pasta do zębów to produkt, który nie jest niezbędnym elementem naszej higieny. Jeżeli potrafi się prawidłowo szczotkować zęby odpowiednimi szczoteczkami możemy uzyskać znakomity rezultat nawet przy użyciu samej wody. Niestety wbrew pozorom jest to niezwykle trudna do opanowania umiejętność – szczególnie kiedy żyje się w pośpiechu. Pasty do zębów mają za zadanie ułatwiać nam codzienne czynności higieniczne. Dobrze, jeżeli przy okazji stosowana na co dzień pasta ma działanie wspomagające adekwatnie do indywidualnych potrzeb każdego z nas.


Opracowany przeze mnie ranking past do zębów bez fluoru opiera się przede wszystkim na analizie i porównaniu składów past do codziennego użytku, bez skupiania się na szczególnych wskazaniach stomatologicznych (np. nadwrażliwość, osad, krwawiące dziąsła, paradontoza). Każda pasta posiada wystawioną przeze mnie ocenę 1-5, której wysokość zależy od czynników takich jak:

 • zawartość konkretnych substancji o działaniu potencjalnie szkodliwym i ich pozycja w składzie,

 • zawartość konkretnych substancji o działaniu wspomagającym i ich pozycja w składzie.


Jeżeli któraś z past zajmuje gorsze miejsce w rankingu, nie oznacza, że nie powinno się jej stosować. Moja ocena każdej z past służy jedynie pomocy i nie jest ona bezwzględnym wyznacznikiem, którym należy się sugerować podczas zakupów.


Osobiście wraz z moją rodziną jesteśmy zwolennikami past bez fluoru, ale nie trzymamy się jednej i tej samej marki. Dobrze jest od czasu do czasu zmieniać pasty tak, jak zmienia się szampony do włosów. Każda działa na swój sposób inaczej, w inny sposób wspomaga (lub nie) nasze zęby. Zmienianie past ma też istotne znaczenie jeżeli stosuje się takich, które w składzie posiadają różne szkodliwe substancje, aby nie doprowadzić do nadmiernej kumulacji tych składników w organizmie. Ma też znaczenie w przypadku dobroczynnych składników (np. ekstraktów roślinnych), do których organizm się przyzwyczaja i po dłuższym czasie stosowania mogą mieć one mniejszy wpływ na poprawę kondycji jamy ustnej. Warto również pamiętać, że zdrowie naszych zębów oraz jamy ustnej nie zależy wyłącznie od higieny, ale również od zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Stan zębów i dziąseł jest między innymi odzwierciedleniem niedoborów lub procesów chorobowych zachodzących w organizmie, dlatego dbając o zdrowie zębów należy zadbać również o zdrowie ogólne.


Poniżej przedstawiam opracowany przeze mnie na podstawie składów ranking past do zębów bez fluoru.
Ziaja Mintperfekt Szałwia

ocena: 1/5


Jedna z najbardziej popularnych past bez fluoru. Zawiera szałwię i prowitaminę B5 oraz krzemionkę, którą zawiera większość past. Niestety lista negatywnie wpływających na zdrowie składników jest długa i mocno wyprzedza w składzie pozytywne składniki pasty.


Zalety:

- wyciąg z szałwii,

- pantenol (prowitamina B5).


Wady:

- PEG na 4 miejscu w składzie (nawet przed wyciągiem z szałwii),

- SLS,

- dwutlenek tytanu,

- sacharyna,

- benzoesan sodu,

- rakotwórcze barwniki – żółty i niebieski

Miswak

ocena: 1/5


Pasta charakteryzuje się zawartością wyciągu z drzewa arakowego zwanego „miswak”. Niestety jeszcze przed miswakiem znajdujemy w składzie SLS, natomiast dalej kilka innych szkodliwych dodatków.

Zalety:

- wyciąg z drzewa arakowego.

Wady:

- SLS w składzie przed wyciągami,

- karagen,

- benzoesan sodu,

- sachatyna,

- 2 parabeny,

- eugenol.Pure & Natural – Hipoalergiczna pasta naturalnie wybielająca

Ocena: 1/5

Jest to klasyczny przykład pasty, której nie do końca można wierzyć, że jest na 100 % pure i natural. Jej skład nie wskazuje również jakoby pasta miała należeć do produktów hipoalergicznych. Jest to jedna z niewielu past zawierających substancje ropopochodne. Do tego dołącza się PEG i BHA – konserwant o działaniu wysoce alergennym, drażniącym i rakotwórczym, który jest niedozwolony w produktach dla dzieci.

Zalety:

- olejek z mięty pieprzowej,

- olejek rumiankowy.

Wady:

- sacharyna,

- olej mineralny ropopochodny,

- PEG-60,

- BHA (butylowany hydroksyanizol)COSLYS Miętowy żel do mycia zębów i dziąseł

ocena: 1/5


Pasta o dosyć wysokiej cenie i krótkim, aczkolwiek mocno zaskakującym składzie, w którym znajduje się ług potasowy o silnie żrących właściwościach. Co prawda występuje on prawie na końcu składu, ale jednak. Jeden konserwant w paście to raczej drobnostka w obecności ługu.


Zalety:


- proszek z liści aloesu,

- propolis,

- ekstrakt ze stewii.


Wady:

- benzoesan sodu,

- wodorotlenek potasu (ług potasowy).
Splat BIOMED Biocomplex

ocena: 1,5/5

Pasta o bardzo szerokim działaniu. Posiada właściwości remineralizujące szkliwo, zapobiega nadwrażliwości i krwawieniu dziąseł. Posiada bardzo długi skład wynikający głównie z dużej zawartości ekstraktów i olejków roślinnych. Tetrasodowy glutaminian dioctanu to naturalny antyoksydant pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwstarzeniowych. Arginina zapobiega nadwrażliwości, cytrynian cynku ma właściwości ściągające i antyseptyczne. Substancje spieniające w paście są bezpieczne i łagodne. Niestety pasta zawiera również kilka substancji konserwujących oraz ług sodowy o silnie żrących właściwościach.

Zalety:

- ekstrakt z liści szałwii lekarskiej,

- cytrynian cynku,

- tetrasodowy glutaminian dioctanu,

- soda oczyszczona,

- hydroksyapatyt,

- olejek z owoców dzikiej róży,

- olej z nasion lnu zwyczajnego,

- arginina,

- ekstrakt z kwiatu rumianku,

- ekstrakt z kory topoli osikowej,

- olej z pestek słonecznika,

- olejek z liści eukaliptusa,

- olejek z liści rozmarynu,

- ekstrakt z liści brzozy brodawkowatej,

- ekstrakt z liści babki zwyczajnej,

- ekstrakt ze stewii,

- olejek z liści szałwii lekarskiej,

- olejek z cedru atlaskiego.

Wady:

- alkohol benzylowy,

- polisorbat 80,

- ług sodowy,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu.Blanx Czysta Natura

ocena: 1,5/5


Jest to pasta, która łączy w sobie wiele ekstraktów roślinnych oraz substancji syntetycznych w jednej tubce. Szkoda, że tych drugich jest przeważająca ilość w składzie pasty. W skład pasty wchodzą również łagodne i nieszkodliwe środki pieniące.


Zalety:

- ksylitol,

- olejek z mięty pieprzowej,

- ekstrakt z liści tymianku pospolitego,

- ekstrakt z porostu islandzkiego,

- ekstrakt z liści oczaru wirginijskiego,

- ekstrakt z liści babki zwyczajnej.


Wady:

- PEG w składzie nawet przed ksylitolem,

- benzoesan sodu przed ekstraktami roślinnymi,

- alkohol benzylowy przed ekstraktami roślinnymi,

- sacharyna,

- fenoksyetanol,

- eugenol,

- zieleń ftalocyjaninowa jako syntetyczny barwnik o właściwościach drażniących.
BilkaDent Himalaya Salt

ocena: 2/5
Syberyjska pasta z wyciągiem z jeżówki i solą himalajską. Niestety według składu PEG i SLS przeważa ilościowo nad ekstraktem.


Zalety:

- ekstrakt z jeżówki purpurowej,

- sól himalajska,

- soda oczyszczona,


Wady:

- PEG wysoko w składzie,

- SLS wysoko w składzie

- dwutlenek tytanu,

- sacharyna,

- fenoksyetanol,

- bronopol.

Dabur Red

ocena: 2/5

Pasta zawiera 4 ekstrakty roślinne oraz naturalny czerwony barwnik mineralny z czerwonej ochry. Niestety liczba wad przewyższa nieco ilość zalet tej pasty.

Zalety:

- ekstrakt z pieprzu czarnego,

- ekstrakt z pieprzu długiego,

- ekstrakt z pieprzowca chińskiego,

- ekstrakt z korzenia imbiru,

Wady:

- SLS na 4 miejscu w składzie,

- sacharyna,

- benzoesan sodu,

- 2 parabeny,

- eugenol.LEBON Fresh Mint

Ocena: 2/5

Dosyć droga, francuska pasta, która kusi swoim dużym potencjałem do remineralizacji szkliwa. Producent podaje na opakowaniu, że zawiera naturalne i organiczne składniki. Niestety sformułowanie to na pewno nie dotyczyło wszystkich komponentów. SLS i konserwanty sprawiają, że pasta nie jest aż tak bardzo warta uwagi.

Zalety:

- fosforan wapnia na pierwszym miejscu w składzie,

- ekstrakt ze stewii.

Wady:

- SLS

- sorbinian potasu,

- benzoesan sodu,

- eugenol.Splat Biocalcium

ocena: 2/5


Pasta do zębów wzmacniająca i rozjaśniająca szkliwo zębów. Połączenie hydroksyapatytu z mleczanem wapnia, wzbogacone kwasami omega3 i witaminą D3 z oleju rybiego. Brzmi pięknie, ale dlaczego te wszystkie pozytywnie wpływające na zęby substancje znajdują się w niewielkich ilościach na samym końcu składu, daleko za PEG, SLS, dwutlenkiem tytanu i parabenem?Zalety:

- hydroksyapatyt remineralizujący szkliwo,

- mleczan wapnia,

- soda oczyszczona,

- olej rybi,

- papaina.


Wady:

- PEG,

- SLS,

- dwutlenek tytanu,

- paraben,

- sacharyna.Ajona Stomaticum – Medyczny koncentrat pasty do zębów, dziąseł i języka

ocena: 2,5/5


Pasta w formie koncentratu o bardzo intensywnym aromacie wynikającym z dużej zawartości olejków roślinnych. Polecana jest szczególnie osobom, które borykają się z paradontozą, gdyż antyseptyczne właściwości olejków przyczyniają się do redukcji ilości bakterii. Nie cieszy jednak SLS znajdujący się w składzie jeszcze przed olejkami. Pasta zawiera również mocznik mający pełnić funkcje nawilżające i przeciwzapalne. Ponieważ może on również wywoływać podrażnienia, nie uznam go ani za zaletę, ani za wadę.Zalety:

- remineralizujący wodorofosforan amonu,

- wodorowęglan sodu,

- mentol,

- eukaliptol,

- anetol,

- olejek z liści mięty zielonej.


Wady:

- SLS,

- bisabolol,

- eugenol,

- geraniol.SYLVECO Naturalna pasta do zębów

ocena: 3/5


Pasta miałaby bardzo dobry skład gdyby nie zaskakująco wysoka zawartość krzemianu glinu i konserwantu. Związki glinu nie cieszą się niestety dobrą sławą nawet jeśli są pochodzenia naturalnego.


Zalety:

- ksylitol,

- ekstrakt z liści mięty pieprzowej,

- ekstrakt z liści szałwii lekarskiej,

- ekstrakt z liści rozmarynu,

- ekstrakt z kwiatów czapetki pachnącej,

- olejek z mięty pieprzowej,

- soda oczyszczona,

- olejek z liści eukaliptusa.


Wady:

- krzemian glinu na trzecim miejscu w składzie,

- benzoesan sodu wysoko w składzie.Parapharm Tea Tree & Propolis

ocena:3/5


Pastę cechuje wiele zalet, do których należy przede wszystkim zawartość propolisu, ksylitolu oraz olejków. Niestety w składzie jeszcze przed nimi widnieje szkodliwy dwutlenek tytanu, natomiast dalej jeszcze trzy inne szkodliwe substancje.

Zalety:

- ksylitol,

- soda oczyszczona,

- propolis,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

- olejek z liści rozmarynu na ostatnim miejscu w składzie.

Wady:

- dwutlenek tytanu wysoko w składzie,

- SLS,

- PEG,

- sacharyna.Biorepair® Plus Pełna Ochrona

ocena: 3/5


Pasta na bazie aktywnych mikrocząsteczek biomimetycznego hydroksyapatytu microRepair®, które są w stanie przenikać w mikrouszkodzenia zębów, by naprawiać zniszczone szkliwo i zamykać odsłonięte kanaliki zębinowe. Pasta wspomaga remineralizację zębów. Jednak te trzy PEG w składzie i konserwanty nie prezentują się zbyt dobrze.


Zalety:

- remineralizujący szkliwo hydroksyapatyt cynku w wysokim stężeniu 200mg/g,

- cynk PCA o właściwościach przeciwbakteryjnych,

- niska ścierność.


Wady:

- 3 PEG w składzie

- sacharyna,

- alkohol benzylowy,

- benzoesan sodu.Biorepair® Intensywna Kuracja Nocna

ocena: 3/5


Pasta na bazie cząsteczek microRepair®, dzięki formule o długotrwałym uwalnianiu zapewnia ciągłe działanie w nocy remineralizując i naprawiając szkliwo. Antyseptyczny cynk PCA i ksylitol zmniejszają uczucie nieświeżego oddechu o poranku. Niestety tak samo jak poprzednik zawiera trzy PEG w środku składu.


Zalety:

- remineralizujący szkliwo hydroksyapatyt cynku na 2 miejscu w składzie,

- ksylitol,

- cynk PCA o właściwościach przeciwbakteryjnych.


Wady:

- 3 PEG w składzie,

- sacharyna,

- alkohol benzylowy,

- benzoesan sodu.Biała Perła Natural

Ocena: 3/5

Opakowanie pasty wygląda dosyć zachęcająco amatorów ekologicznych kosmetyków do higieny jamy ustnej. Ze składem już jest trochę inaczej. Znajdziemy w nim kilka plusów takich jak remineralizujący szkliwo glicerofosforan wapnia, enzym rozkładający glikozę, przeciwbakteryjny ksylitol i łagodzący olejek. Niestety glikol propylenowy i paraben zepsuły piękny wizerunek tej pasty.

Zalety:

- ksylitol,

- glicerofosforan wapnia,

- oksydaza glukozowa,

- olejek goździkowy.

Wady:

- glikol propylenowy,

- metylparaben.

Apident

Ocena: 3/5

Pasta o składzie bardzo bogatym w ekstrakty roślinne i minerały, niestety znajdziemy w niej również szkodliwy słodzik, konserwant i dwutlenek tytanu, których zawartość w paście jest tak duża, że widnieją w składzie jeszcze przed ekstraktami i solą morską.

Zalety:

- ekstrakt z zielonej herbaty,

- ekstrakt z rumianka,

- sól morska,

- ekstrakt z propolisu,

- ekstrakt z liści szałwii,

- ekstrakt z korzenia pastwinu trójpręcikowego,

- ekstrakt z jeżówki purpurowej,

- ekstrakt z aloesu,

- ekstrakt z kwiatu arniki górskiej,

- ekstrakt z tymianku,

- olejek z mięty pieprzowej.

Wady:

-benzoesan sodu wysoko w składzie,

- dwutlenek tytanu,

- sacharyna.

Weleda – Pasta do zębów z solą morską

Ocena: 3/5

Wydawałoby się, że to pasta bardzo przyjaznym składzie niestety obok dobroczynnych olejków i ekstraktów znajdziemy również nawilżającą i uszczelniającą naczynia krwionośne eskulinę, która u wrażliwych osób może wykazywać działanie neurotoksyczne. Po spożyciu tej substancji mogą wystąpić również bóle brzucha, biegunka i zaburzenia orientacji. W dużych dawkach jest to substancja śmiertelnie toksyczna. Jest to również pasta o ekstremalnie wysokim stopniu ścieralności ze względu na zbyt wysoką zawartość sody. Stosowanie tej pasty może doprowadzić do nadwrażliwości wynikającej z abrazji tkanek zębów oraz do mechanicznego podrażnienia dziąseł. Jest ponadto bardzo nieprzyjemnie ostra w smaku. Nie wiadomo również w jakim celu producent dodaje do niej cukier (laktozę). Mam nadzieję, że nie z miłości do bakterii próchnicotwórczych.

Zalety:

- olejek z mięty pieprzowej,

- sok ze śliwy tarniny,

- sól morska,

- ekstrakt z żywicy mirry,

- wyciąg z korzenia ratanii,

- ekstrakt z kory kasztanowca pospolitego,

- ekstrakt z korzenia obrazków plamistych,

- olejek z nasion jojoby.

Wady:

- soda oczyszczona na pierwszym miejscu w składzie,

- eskulina,

- laktoza.

Cannadent – zasadowa pasta do codziennej pielęgnacji

Ocena: 3/5

Zasadowość pasty wynika z obecności sody oczyszczonej i ałunu potasowego. Mimo sporej ilości sody sody pasta nie wykazuje nadmiernej ścieralności dla zębów, niestety ałun potasowy jest substancją ze złą renomą ze względu na zawartość glinu.

Zalety:

- oleje z nasion konopii siewnej,

- soda oczyszczona,

- ekstrakt z nasion pomarańczy olbrzymiej,

- olejek z liści rozmarynu,

- olejek z liści czapetki pachnącej,

- olejek z ziela mięty polnej,

- olejek z ziela mięty pieprzowej,

- olejek z liści gloterii rozesłanej,

- olejek z liści szałwii zwyczajnej.

Wady:

- ałun potasowy,

- eugenol.Himalaya Mint Fresh

ocena 3/5

Pasta zawiera wiele ciekawych ekstraktów roślinnych, w tym uchodzący za szczególnie dobroczynny dla zębów i jamy ustnej ekstrakt z drzewa arakowego. Niestety jeszcze przed wyciągami znajduje się w składzie SLS. Dwa konserwanty w środku składu pasty również zmniejszają jej atrakcyjność.

Zalety:

- ekstrakt z kopru ogrodowego,

- ekstrakt z owocu kopru włoskiego,

- ekstrakt z kory drzewa arakowego,

- ekstrakt z pączków czapetki pachnącej,

- ekstrakt z owocu kardamonu.

Wady:

- SLS wysoko w składzie,

- sacharyna,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu,

- żółty barwnik tartrazyna.

Dabur Herbal Pasta do zębów z Neem

ocena: 3/5


Indyjska pasta zachęca do stosowania zawartością Neem, czyli ekstraktu z miodły indyjskiej, która posiada szereg dobroczynnych właściwości. Zawiera również szereg wielu innych ekstraktów roślinnych, oraz naturalny chlorofil jako barwnik. Niestety duża ilość SLS i karagenu będących w składzie jeszcze przed ekstraktami roślinnymi raczej zniechęci tych bardziej wnikliwych „czytelników składów kosmetyków”.

Zalety:

- ekstrakt z korzenia bertramu,

- kora z łodygi akacji nilowej,

- ekstrakt z kwiatów zawięźli,

- ekstrakt z kory symplokosu,

- ekstrakt z owocu czapetki kuminowej,

- ekstrakt z liści miodły indyjskiej.

Wady:

- SLS już na czwartym miejscu w składzie,

- karagen,

- saharyna,

- eugenol.

Nowy Zemczug – pasta do zębów z żywicą

ocena: 3/5

Syberyjska pasta z dodatkiem żywicy sosnowej, olejkiem z rokitnika i remineralizującym szkliwo cytrynianem wapnia. Niestety w drugiej połowie składu znajdujemy również mniej przyjazne składniki pasty.


Zalety:

- żywica sosnowa,

- olejek z rokitnika zwyczajnego,

- cytrynian wapnia.


Wady:

- SLS,

- benzoesan sodu,

- PVP,

- karbomer.Natura Siberica Arktyczna Ochrona

ocena: 3/5


Pasta zawiera dużą gamę wyciągów z roślin syberyjskich wspomagających stan dziąseł oraz remineralizujący szkliwo glicerofosforan wapnia. Ekstrakty roślinne przeważają w składzie pasy, jednak nie brak w nim również miejsca na końcu składu dla konserwantów, substancji stabilizującej i niekoniecznie potrzebnego barwnika (który ze względu na szkodliwość jest obecnie wycofywany ze sprzedaży).


Zalety:

- ekstrakt z oskrzelki niwalnej,

- ekstrakt z zarzyczki syberyjskiej,

- ekstrakt z mietlicy syberyjskiej,

- wyciąg z kwiatów rumianka pospolitego,

- wyciąg z liści mięty pieprzowej,

- wyciąg z miodunki plamistej,

- ekstrakt z owoców maliny tekszla,

- ekstrakt ze szczawika czterolistnego,

- ekstrakt z jeżówki purpurowej,

- remineralizujący glicerofosforan wapnia,

- olejek z owoców rokitnika,


Wady:

- sacharyna,

- PVP,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu,

- szkodliwy barwnik: błękit patentowy

Splat Blackwood

ocna: 3/5


Pasta o właściwościach wybielających dzięki naturalnym zdolnościom węgla do pochłaniania barwników ze szkliwa. Zawiera także dwa ekstrakty roślinne oraz o-cymen-5-ol – bezpieczny konserwant stosowany w najwyższej jakości kosmetykach. Ma on również pozytywne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Szkoda, że w paście znalazło się również miejsce dla parabenu i PEG, które znacznie zaniżyły jej ocenę.

Zalety:

- czarny węgiel,

- ekstrakt z liści stewii,

- o-cymen-5-ol,

- ekstrakt z kiełków jałowca pospolitego,

Wady:

- PEG,

- paraben.ECODENTA – Extra Potrójny Efekt

ocena: 3/5

Biała glinka, propolis i polifenole bardzo kuszą swoją obecnością w składzie. Niestety znajdujemy w nim również dwutlenek tytanu na wysokiej pozycji, sacharynę i trzy mocne konserwanty pod koniec składu.Zalety:

- biała glinka remineralizująca szkliwo wysoko w składzie,

- gallusan epigallokatechiny – naturalny polifenol zapobiegający powstawaniu osadów,

- propolis,

- olejek z mięty polnej.


Wady:

- dwutlenek tytanu,

- sacharyna,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu,

- fenoksyetanol.Bilka homeopathy grapefruit toothpaste

ocena: 3/5

Pasta występuje w wersji smakowej grejpfrutowej i cytrynowej. Zaletą pasty jest bardzo krótki skład. Niestety budzi w nim wątpliwośc zawartośc SLS oraz bronopolu, który ma silne właściwości alergenne oraz potencjalnie toksyczne i rakotwórcze.


Zalety:

- ksylitol,

- soda oczyszczona


Wady:

- SLS,

- bronopol.Forewer Bright – Aloesowy żel do mycia zębów

ocena: 3/5

Ciekawa pasta o dużej zawartości aloesu i propolisu. Zawiera również zielony barwnik pochodzący od chlorofilu. Są w niej jednak również składniki, które nieco mniej cieszą oko – w tym drażniąca substancja spieniająca, karagen oraz konserwanty.

Zalety:

- duża zawartość aloesu w składzie,

- propolis pszczeli.

Wady:

- SLS,

- karagen,

- sacharynian sodu,

- benzoesan sodu.Syberyjska pasta do zębów 5w1

ocena: 3/5

W paście docenić należy fakt, że zawiera ogrom ekstraktów roślinnych przeważających w składzie. Niestety ogólny wynik zaniża znacznie SLS oraz 3 konserwanty (w prawdzie dopuszczone przez ECOCERT, ale skład lepiej wyglądałby bez nich).


Zalety:

- ekstrakt z owoców cytryny,

- ekstrakt z liści mięty pieprzowej,

- ekstrakt z pokrzywy,

- ekstrakt z szałwii lekarskiej,

- ekstrakt z owoców jałowca pospolitego,

- biała glinka,

- olejek z mięty pieprzowej,

- olejek z pomarańczy,

- hydroksyapatyt wapnia,

- ekstrakt z propolisu.


Wady:

- SLS,

- benzoesan,

- sorbinian,

- kwas dehydrooctowy.L’ Angelica Pełna Ochrona

ocena: 3/5


Pasta, cieszy brakiem w swoim składzie środków konserwujących. Jej zaletą jest również bogactwo wielu wyciągów roślinnych. Niestety dwutlenek tytanu wysoko w składzie (jeszcze przed jeszcze przed ekstraktami) nie prezentuje się dobrze.Zalety:

- ksylitol,

- cynk PCA,

- ekstrakt z liści macierzanki pospolitej,

- ekstrakt z liści mięty pieprzowej,

- ekstrakt z liści rozmarynu,

- ekstrakt z owoców jałowca pospolitego,

- ekstrakt z liści szałwii,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

- olejek z macierzanki pospolitej


Wady:

- dwutlenek tytanu.

Aloe Gel

ocena: 3/5


Pasta zawiera w sobie miąższ aloesu, wiele cennych ekstraktów roślinnych i ksylitol. Wysoko w składzie znajduje się środek pieniący o łagodnym działaniu. Zielone zabarwienie pasty wynika z zawartości chlorofilu. Szkoda, że w produkcie znajdują się również 3 konserwanty.

Zalety:

- aloes zwyczajny,

- ekstrakt z płucnicy islandzkiej,

- ekstrakt z kwiatu arniki górskiej,

- ekstrakt z liści szałwii lekarskiej,

- escyna z wyciągu z kasztanowca zwyczajnego,

- ksylitol,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

Wady:

- PVP,

- fenoksyetanol,

- sorbinian potasu,

- benzoesan sodu.

AloeDent Coconut Oil

Ocena: 3,5/5


Aloesowa pasta do zębów z olejem kokosowym, której plusami jest przede wszystkim wysoka zawartość soku z aloesu, oleju kokosowego oraz ekstraktu z płucnicy islandzkiej. Ta ostatnia wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz łagodzące dla błon śluzowych. Niestety czar pryska gdy na końcu odkrywamy cztery konseranty.

Zalety:

- sok z liści aloesu,

- olej kokosowy,

- olejek z mięty pieprzowej,

- ekstrakt z płucnicy islandzkiej,

- ksylitol,

- ekstrakt ze stewii,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

- escyna.

Wady:

- fenoksyetanol,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu,

- alkohol benzylowy.

Bjobj – Anyżowa pasta do zębów

Ocena: 4/5


Pasta do zębów Bjobj zalecana jest dla osób stosujących leczenie homeopatyczne. Ma bardzo łagodny, słodki smak pozbawiony mentolu i może być również stosowana przez dzieci od 3 r. ż. Zawiera łagodne, naturalne środki pieniące oraz trzy konserwanty na samym końcu składu.


Zalety:

- sok z liści aloesu,

- ksylitol,

- ekstrakt z tymianku,

- olejek z nasion i owocu anyżu.

Wady:

- sorbinian potasu,

- dehydrooctan sodu,

- benzoesan sodu.

Naturado – miętowa pasta do zębów z ksylitolem

Ocena 4/5


Francuska pasta o bardzo przyjemnym smaku i równie przyjemnym składzie. Zawiera łagodne środki pieniące pochodzące z kokosa, hydrolaty roślinne, olejek miętowy i ksylitol. Dwa konserwanty na końcu składu nieco zaniżyły pozycję pasty w rankingu.

Zalety:

- hydrolat z liści czarnej porzeczki

- hydrolat z liści mięty pieprzowej,

- ksylitol,

- olejek z liści mięty polnej,

Wady:

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu.

Ecodenta Coconut – Pasta do zębów przeciwko płytce nazębnej

Ocena 4/5


Pasta z równie ekologicznym składem jak jej szata graficzna. Mogą ją stosować zarówno dorośli, jak i dzieci od 3 r.ż. ze względu na wyższą ścierność tej pasty w stosunku do past dla dzieci od pierwszego ząbka. Pasta zawiera składniki kojąco-nawilżające, remineralizujące, odświeżające i przeciwbakteryjne, a do tego tylko dwa konserwanty na samym końcu składu.


Zalety:

- sok z liści aloesu,

- ksylitol,

- olej kokosowy,

- cytrynian cynku,

- olejek z mięty pieprzowej.

Wady:

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu.

Victor Philippe PROPOLI

Ocena 4/5


Włoska pasta z propolisem i glinką roślinną, która nadaje jej charakterystyczną grafitową barwę. Zawiera wiele pożytecznych składników, delikatne substancje pieniące i dwa konserwanty na końcu składu.


Zalety:

- ksylitol wysoko w składzie,

- ekstrakt z psianki podłużnej,

- sól morska,

- glinka Multani Mitti,

- propolis,

- olejek z szałwii pospolitej.

Wady:

- sorbinian potasu,

- dehydrooctan sodu.

Bio2You Sensitive

Ocena: 4/5


Jest to pasta, którą mogą stosować na co dzień za równo dorośli, jak i dzieci od 3 roku życia, a także osoby z wrażliwymi zębami. Ze względu na dużą ilość remineralizującego szkliwo zębów hydroksyapatytu polecam ją szczególnie osobom po zabiegach wybielania zębów, z nadwrażliwością oraz tendencją od próchnicy wynikającą z niewłaściwego jakościowo szkliwa. Pasta zawiera ponadto delikatną substancję pieniącą pochodzącą z kokosa, ekstrakty roślinne i sól morską. Na samym końcu składu widnieją również 2 popularne konserwanty.

Zalety:

- ksylitol,

- hydroksyapatyt wapnia,

- sól morska,

- ekstrakt z liści aloesu,

- ekstrakt z kwiatu rumianku,

- ekstrakt z owocu rokitnika,

- olejek z liści mięty pieprzowej.

Wady:

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu.

The Natural Family Co. – Pasta do zębów dla dorosłych i dzieci od 2 r.ż. z propolisem i mirrą

Ocena: 4/5


Pasta z bardzo ciekawym pomysłem, zapakowana w ekologiczne opakowanie, ze składnikami pochodzącymi z upraw ekologicznych. Pasta zawiera naturalne substancje pieniące pochodzące z kokosa oraz jedną substancję konserwującą. Producent poleca stosowanie tej pasty również u dzieci od 2 r.ż., niestety jak wiemy w tym wieku trudno o smakosza miętowych past.

Zalety:

- ksylitol na drugim miejscu w składzie,

- olejek z liści mięty polnej,

- sól morska,

- liść aloesu,

- ekstrakt z propolisu,

- olejek z mirry,

- mięta rzeczna z Australii.

Wady:

- sorbinian potasu.

Zuccari Aloe ICE

ocena: 4/5

Pasta o bardzo bogatym składzie. Zawiera sok z aloesu, wiele wyciągów roślinnych ( w tym neem), naturalnych olejków oraz witaminę A i C. Szkoda, że przy tak dużym bogactwie zalet tej pasty, ostatnie pozycje w składzie zajmuje PEG i dwa konserwanty. Ponieważ jest to jednak niewielka ilość w stosunku do całego składu pasty, pasta zasługuje na dobrą ocenę.

Zalety:

- sok z liści aloesu,

- wyciąg z płucnicy lekarskiej,

- olej z nasion miodły indyjskiej,

- palmitynian retinylu (forma witaminy A),

- witamina C,

- hesperydyna (flawonoid),

- olej z drzewa herbacianego,

- wyciąg z korzenia jeżówki wąskolistnej,

- olejek z rozmarynu,

Wady:

- glikol propylenowy,

- benzoesan sodu,

- sorbinian potasu.R.O.C.S. Bionica

ocena: 4/5Pasta zawiera kompleks minerałów z laminarii zwanej potocznie „kelp”. Kompleks ten charakteryzuje się przede wszystkim dużą zawartością jodu. Glicerofosforan wapnia remineralizuje szkliwo, natomiast chlorek magnezu o właściwościach higroskopijnych zapobiega krwawieniu dziąseł. Do tego olejek z tymianku i wyciąg z lukrecji. Skład bardzo dobry nie licząc substancji pieniącej, konserwantu i eugenolu.


Zalety:

- kompleks mineralny laminarii,

- wyciąg z korzenia lukrecji,

- olejek z tymianku,

- glicerofosforan wapnia,

- chlorek magnezu.

Wady:

- CAPB,

- benzoesan sodu,

- eugenol.Dentargile – pasta z białą glinką i propolisem

ocena: 4/5


Certyfikowana pasta z bardzo dużą zawartością białej glinki oaz z propolisem. Pasta zawiera również delikatną substancję pieniącą pochodząca z kokosa, ekstrakt z mięty pieprzowej i olej słonecznikowy. Gdyby nie zawartość karagenu i dwóch substancji konserwujących pasta miałaby bardzo wysoką pozycję w rankingu.

Zalety:

- biała glinka na pierwszym miejscu w składzie,

- ekstrakt z mięty pieprzowej,

- olej słonecznikowy,

- propolis,

- certyfikat ECOCERT.

Wady:

- karagen,

- alkohol benzylowy,

- benzoesan sodu.

NEOBIO

ocena: 4/5

Pasta posiada dosyć dobry skład bogaty w ekstrakty roślinne i ksylitol. Jedynym zastrzeżeniem jest tutaj karagen podany w składzie jeszcze przed ekstraktami roślinnymi, który niestety ma właściwości rakotwórcze – szczególnie w stosunku do jelit.


Zalety:

- ksylitol,

- sól morska,

- ekstrakt z liści szałwii,

- ekstrakt z liści rozmarynu,

- ekstrakt z liści oczaru wirginijskiego,

- ekstrakt z żywicy balsamowca mirry,

- ekstrakt z kwiatów rumianku pospolitego,


Wady:

- karagen.
Bania Agafii, Organiczna pasta do zębów – Syberyjska

ocena: 4/5

Bania Agafii, to seria wielu ciekawych past do zębów o bogatym składzie. Imponującą cechą ich składów jest znaczna przewaga wyciągów roślinnych nad konserwantami i detergentami, które można znaleźć jedynie w niewielkiej ilości na samym końcu składu. Na pochwałę również zasługuje bogactwo wyciągów roślinnych o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i regenerujących dziąsła oraz śluzówkę jamy ustnej, a także eliminujących bakterie odpowiedzialne za próchnicę zębów.Zalety:

- ekstrakt z melisy,

- olejek z owoców rokitnika,

- olejek z owoców dzikiej róży,

- ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego,

- ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej,

- ekstrakt z dziurawca zwyczajnego,

- wyciąg z mięty pieprzowej,

- olejek pichtowy,

- wyciąg z szałwii lekarskiej,

- ekstrakt z korzenia łopianu większego,

- ekstrakt z korzenia mydlnicy lekarskiej,

- wyciąg z krwawnika pospolitego,

- wyciąg z rumianku pospolitego,

- wyciąg z liści kasztanowca zwyczajnego,

- olejek z lawendy wąskolistnej,

- posiada certyfikat ICEA – Eco Bio Cosmetics.


Wady:

- CAPB,

- sacharyna,

- benzoesan sodu.Himalaya Organique Neem & Pomergranate

ocena: 4/5


Pasta zawiera 3 łagodne środki pieniące pochodzenia roślinnego oraz bardzo długą listę ekstraktów roślinnych. Na uwagę zasługuje też wysoka zawartość ksylitolu, gdyż znalazł się on na pierwszym miejscu w składzie pasty. Niestety dwa konserwanty w środku składu odejmują paście 1 pkt. od ogólnej oceny.


Zalety:

- ksylitol na pierwszym miejscu w składzie,

- ekstrakt z granatu,

- ekstrakt ze stewii,

- mech irlandzki,

- mentol z mięty pieprzowej,

- olejek z tymianku,

- ekstrakt z owoców vidangi,

- ekstrakt z owoców migdałecznika,

- ekstrakt z owoców liściokwiatu garbnikowego,

- ekstrakt z kory akacji nilowej,

- ekstrakt z liści miodly indyjskiej

- posiada certyfikat ECOCERT.


Wady:

- benzoesan sodu w środku składu,

- sorbinian potasu w środku składu.Sarakan Natures Toothpaste

ocena: 4,5/5


Ciekawa pozycja wśród past. Zawiera naturalny wyciąg z drzewa arakowego, które znane jest jako "drzewna szczoteczka do zębów", a jego gałązki od wieków wykorzystywane są do pielęgnacji jamy ustnej i szczotkowania zębów. Niestety pasta zawiera na końcu składu również geraniol (środek maskujący „nieprzyjemne zapachy” w kosmetykach), który ma właściwości potencjalnie alergenne.


Zalety:

- ekstrakt z drzewa arakowego,

- olejek z mięty pieprzowej,

- olejek z mięty polnej,

- olejek goździkowy,

- olejek z pelargonii pachnącej,


Wady:

- eugenol,

- geraniol.Bilka homeopathy ginger & lime

ocena: 4,5/5


Spośród past Blika, ta charakteryzuje się najlepszym składem. Jedyne drobne zastrzeżenie budzi odrobina konserwantu na końcu składu.


Zalety:

- ekstrakt z cytryny zwyczajnej,

- ekstrakt z korzenia imbiru,

- ekstrakt ze stewii,

- soda oczyszczona.


Wady:

- benzoesan sodu na końcu składu.Argiletz – Pasta do zębów cytrynowa

ocena 4,9/5

Pasta cechuje się wysoką zawartością glinek, w tym białą glinką na pierwszym miejscu w składzie, oraz żółtą. Zawiera również liczne komponenty roślinne. W składzie znajduje się jednak również usninian sodu – naturalna substancja konserwująca pochodząca z porostów o właściwościach potencjalnie drażniących dla błon śluzowych.

Zalety:

- biała glinka,

- liście, kwiaty i łodygi melisy,

- olejek ze skórki cytryny,

- sól morska,

- glinka żółta,

- ekstrakt ze stewii,

- ekstrakt z brodaczki właściwej,

Wady:

- usninian sodu.Lavera Basis Sensitiv

ocena: 4,9 /5


Pasta choć dwukrotnie tańsza od wersji w żelu, to ma jednak większe bogactwo wyciągów roślinnych w składzie oraz propolis. Małym minusem jest obecność odrobiny eugenolu na końcu składu.


Zalety:

- ksylitol,

- ekstrakt z jeżówki purpurowej,

- ekstrakt z balsamowca,

- ekstrakt z krwawnika pospolitego,

- propolis,

- ekstrakt z arniki.


Wady:

- eugenol.
LOGODENT żel do zębów z solą morską,

ocena: 4,9/5


Pasta cechuje się składem bogatym w wyciągi roślinne, sól morska i ksylitol. Zawiera delikatne środki pieniące naturalnego pochodzenia. Jedyny drobny minus za zawartość eugenolu na ostatniej pozycji w składzie. Chociaż w paście tej pochodzi z naturalnych olejków roślinnych, to mimo wszystko może wykazywać nieco drażniące działanie.


Zalety:

- sól morska,

- ksylitol,

- olejek z liści rozmarynu,

- ekstrakt z liści szałwii krzewiastej,

- wyciąg z kwiatów rumianku pospolitego,

- wyciąg z żywicy balsamowca mirry,

- wyciąg z liści czapetki pachnącej,


Wady:

- eugenol.Ecodenta - Ananasowe Poranki

Ocena: 4,9/5


Ciekawa odświeżająca pasta, którą producent zaleca do porannego stosowania. Zawiera niezwykle prosty i krótki skład bogaty we wzmacniający szkliwo hydroksyapatyt oraz prozdrowotną bromelaninę, z której słyną ananasy. Substancja ta ma wiele prozdrowotnych właściwości, w tym łagodzi stany zapalne i wspomaga odporność. Do niewielkich was tej pasty można zaliczyć jedynie odrobinę sacharyny, która znalazła się na ostatniej pozycji w składzie.


Zalety:

- hydroksyapatyt wapnia,

- bromelanina.

Wady:

- sacharyna.

Georganics Orange

Ocena: 5/5


Pasta zapakowana w oryginalnym, szklanym słoiczku z dołączoną szpatułką do nakładania pasty na szczoteczkę. Skład pasty bardzo prosty i zdrowy, aczkolwiek jej tłusta konsystencja i brak substancji pieniących mogą przysparzać nieco kłopotów podczas szczotkowania. Jedynym konserwantem w tej paście jest witamina E, o której pozytywnych właściwościach nie trzeba wiele opowiadać.

Zalety:

- glinka biała,

- masło shea,

- olej kokosowy,

- diatomit,

- soda oczyszczona,

- olejek ze skórki słodkiej pomarańczy,

- witamina E.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.

Jason Coconut – odświeżająca pasta do zębów dla dorosłych i dzieci powyżej 2 r.ż.

Ocena: 5/5

Pasta o bardzo bogatym składzie pozyskanym z upraw ekologicznych. Mogą ją stosować zarówno dorośli, jak i dzieci od 2 r. ż. Ograniczenie w tej paście stanowi jej ścieralność, która jest tu nieco wyższa niż w standardowych pastach dla dzieci. Jednak dzięki temu dobrze sprawdzi się u dzieci z problemem brązowych nalotów, o ile tylko okażą się pasjonatami miętowo-eukaliptusowo-herbacianego smaku.

Zalety:

- sok z liści aloesu na drugim miejscu w składzie,

- olejek ze skórki cytryny,

- olejek ze skórki grejpfruta,

- olej kokosowy,

- olejek z liści eukaliptusa,

- olejek z liści gloterii rozesłanej,

- olej z nasion słonecznika,

- olejek z drzewa herbacianego,

- olejek z mięty pieprzowej,

- olejek z mięty zielonej,

- proszek z bambusa trzcinowatego,

- ekstrakt z nasion grejpfruta,

- ekstrakt z żywicy mirry,

- witamina C,

- soda oczyszczona.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.

Ecodenta Caries Fighting – Pasta do zębów przeciwpróchnicowa

Ocena: 5/5


To bardzo godna uwagi pasta z krótkim i przyjaznym składem. Na trzecim miejscu w składzie znajduje się ksylitol (zaraz za krzemionką i gliceryną), co daje jej przeciwpróchnicze właściwości. Liście kolendry słyną z prozdrowotnych właściwości m.in. silnie detoksykujących. Do tego bardzo oryginalny aromat, który zawdzięczamy limonce. Pastę z powodzeniem można stosować u dzieci od 2 r.ż, które lubią cytrusowe smaki.

Zalety:

- ksylitol wysoko w składzie,

- olejek z owocu limonki,

- olejek z liści kolendry.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.LAVERA Żel do mycia zębów Neutral

ocena: 5/5

Pasta o przyjaznym i bardzo krótkim składzie. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość ksylitolu i soli morskiej. Ekstrakt z nagietka wspomaga gojenie śluzówek. W składzie znajdują się również delikatne środki pieniące naturalnego pochodzenia oraz naturalny zielony barwnik.


Zalety:

- ksylitol wysoko w składzie,

- sól morska,

- ekstrakt z nagietka lekarskiego.


Wady:

- brak jednoznacznych wad.
Manna – Czarna pasta do zębów z cytryną

ocena: 5/5


Pasta o bardzo ciekawej, cytrynowej nucie smakowej wywodzącej się z olejku cytrynowego. Skład krótki i bez zarzutów. Pasta zawiera łagodne środki pieniące i ścierne, a do tego antybakteryjny węgiel aktywny, ksylitol i sól morską.


Zalety:

- ksylitol,

- węgiel leczniczy,

- sól morska,

- olejek cytrynowy.


Wady:

- brak jednoznacznych wad.
ARGITAL Alla Menta

ocena: 5/5


Na uwagę w tej paście zasługuje fakt, nie zawiera ona substancji o działaniu potencjalnie szkodliwym. Posiada również naturalny zielony barwnik – chlorofil, bogactwo wyciągów roślinnych oraz naturalne glinki.


Zalety:

- biała glinka,

- olejek z mięty pieprzowej,

- ekstrak z mięty pieprzowej,

- ekstrakt z owoców dzikiej róży,

- naturalna glinka wybielająca,

- sól morska,

- ekstrakt ze styrakowca benzoesowego,

- ekstrakt z berberysu zwyczajnego.


Wady:

- brak jednoznacznych wad.
Urtekram – Pasta do zębów Tea Tree

ocena: 5/5

Pasta charakteryzuje się zawartością aloesu w składzie, a także stosunkowo dużą ilością olejku z drzewa herbacianego i z mirry o właściwościach silnie antyseptycznych. Ekstrakt z kory magnolii dodatkowo wspomaga kondycję dziąseł.

Zalety:

- ekstrakt z liści aloesu,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

- olejek z mirry,

- ekstrakt z kory magnolii lekarskiej,

- certyfikat ECOCERT.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.

Dr Bronner’s – Organiczna pasta do zębów

ocena: 5/5


Kolejna ciekawa pozycja wśród najlepszych past. Pasta ta zawiera głównie organiczne składniki, w tym aloes wysoko w składzie, mąkę kokosową, miętę i olej kokosowy. Zawiera również witaminę E rewitalizującą błony śluzowe jamy ustnej. Wśród składników znajdziemy również łagodne substancje pieniące oraz sodę oczyszczoną.

Zalety:

- sok z liści aloesu,

- soda oczyszczona,

- olejek z mięty pieprzowej,

- organiczne kryształki mięty polnej,

- organiczna mąka kokosowa,

- olej kokosowy,

- witamina E,

- ekstrakt z liści stewii.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.ECO Cosmetics Toothpaste

ocena: 5/5

Pasta o bardzo dobrym składzie. Zawiera wiele wyciągów i ekstraktów roślinnych z certyfikowanych upraw ekologicznych, ksylitol oraz delikatne środki pieniące pochodzące z kokosa.


Zalety:

- ekstrakt z czarnuszki,

- wyciąg z liści zielonej herbaty,

- ekstrakt z jeżówki purpurowej,

- ekstrakt z szałwii lekarskiej,

- sól morska,

- ekstrakt z oczaru wirginijskiego,

- ksylitol,

- certyfikat ECOCERT


Wady:

- brak jednoznacznych wad.
Himalaya Botanique Complete Care

ocena: 5/5

Pasta występuje w dwóch wersjach smakowych – miętowej i cynamonowej. Ponadto posiada bardzo dobry skład. Zawiera dwa łagodne środki pieniące pochodzenia naturalnego. Na uwagę zasługuje również dużo orientalnych ekstraktów roślinnych oraz naturalnych substancji bakteriobójczych.


Zalety:

- ksylitol,

- ekstrakt ze stewii,

- wodorowęglan sodu,

- mentol z mięty pieprzowej,

- olejek z tymianku,

- cytrynian cynku,

- ekstrakt z liści miodly indyjskiej,

- ekstrakt z owocu granatu,

- ekstrakt z owoców vidangi,

- ekstrakt z owoców migdałecznika,

- ekstrakt z owoców liściokwiatu garbnikowego,

- ekstrakt z kory akacji nilowej.


Wady:

- brak jednoznacznych wad.LillaMai – Ekologiczna pasta do zębów

ocena: 5/5

Pasta posiada jedynie 5 składników (co jest jej niewątpliwą zaletą). Cztery spośród nich należy uznać za mocne zalety. Ostatni składnik pasty, to delikatny aromat pochodzący z cytryny, który ma za zadanie umilić proces szczotkowania zębów przyjemniejszym smakiem.

Zalety:

- olej kokosowy,

- olejek z liści drzewa herbacianego,

- soda oczyszczona,

- ksylitol.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.

Splat Zero Balance

ocena 5/5


Pasta o rewelacyjnym składzie. Polecana do stosowania szczególnie dla kobiet w ciąży. Zawiera lizozym – jeden z enzymów śliny o właściwościach silnie przeciwpróchniczych. Na dużą uwagę zasługuje również zawartość srebra koloidalnego, które skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby oraz soli dwupotasowej kwasu glicyryzynowego pozyskiwanej z ekstraktu z lukrecji. Ma ona właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Pachnotka zwyczajna zmniejsza reakcje alergiczne, oraz zwiększa produkcję przeciwciał i cytokin.


Zalety:

- sól dwupotasowa kwasu glicyryzynowego,

- ekstrakt z nasion pachnotki zwyczajnej,

- srebro koloidalne,

- lizozym.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.

Revitin – pasta prebiotyczna

ocena: 5/5


Pasta wspomaga rozwój symbiotycznej flory bakteryjnej w jamie ustnej, która jest w stanie zwalczać szkodliwe bakterie. Bogaty skład pasty wspomaga również intensywną regenerację dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej, głównie ze względu na zawartość witaminy C, E oraz MSM i koenzmu Q10. Chrząstnica kędzierzawa nadaje paście właściwości rozjaśniających szkliwo. Produkt cechuje również skład bogaty w olejki i ekstrakty roślinne.

Zalety:

- olejek z mandarynki,

- olejek z cytryny,

- olejek z nasion żurawiny,

- witamina E,

- witamina C,

- MSM,

- koenzym Q10,

- ekstrakt w mydłodrzewu właściwego,

- chrząstnica kędzierzawa,

- ekstrakt z liści stewii.

Wady:

- brak jednoznacznych wad.


Jeżeli ktoś z Państwa chciałby, aby jego stosowana na co dzień pasta bez fluoru znalazła się w powyższym rankingu, może skontaktować się ze mną przez profil Facebook (KLIK) i przesłać w wiadomości prywatnej dobrej jakości jedno zdjęcie opakowania pasty oraz jedno zdjęcie, na którym widoczny jest skład pasty. Wówczas postaram się, aby pasta w możliwie najszybszym czasie znalazła się w rankingu.


Zapraszam również do polubienia fanpage strony (KLIK), gdzie będą mogli Państwo na bieżąco śledzić kolejne artykuły o zdrowiu i urodzie. Już wkrótce pojawi się również ranking past bez fluoru dla dzieci, dla zębów wrażliwych, z problemami dziąseł oraz ranking płukanek do jamy ustnej bez fluoru.


Zapraszam do polubienia artykułu, komentowania oraz udostępniania.


P.Z.

Zobacz również:

Szkodliwe substancje w pastach do zębów.

Naturalna pasta do zębów z węglem aktywnym - PRZEPIS.

Czy ksylitol chroni zęby przed próchnicą?

Przegląd badań naukowych o szkodliwości fluoru.

#zdrowie #pastydozębów #fluorki #szkodliwesubstancje #fluor #próchnica

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
 • Instagram Ikona społeczna
 • Facebook Basic Square
 • Szary Instagram Ikona
 • Grey Facebook Icon

© 2017-2019 by Paulina Zgoda.