Porównanie składów past do zębów do codziennego użytku bez fluoru.

Wiele osób poszukuje past do zębów o zdrowym i sprawdzonym składzie. Jako lekarz dentysta również zwracam na to uwagę. Uważam, że idealna pasta to taka, która nie tylko nie zawiera substancji drażniących, toksycznych czy rakotwórczych, ale również posiada składniki:

  • przywracające prawidłowe pH jamy ustnej,

  • przeciwbakteryjne,

  • wzmacniające szkliwo zębów,

  • wspomagające regenerację błon śluzowych,

  • oczyszczające szkliwo bez nadmiernego ścierania jego powierzchni,

  • znoszące nadwrażliwość zębów.

Stomatologia i Medycyna Estetyczna Poznań - pasty bez fluoru

Pasta do zębów to produkt, który nie jest niezbędnym elementem naszej higieny. Jeżeli potrafi się prawidłowo szczotkować zęby odpowiednimi szczoteczkami możemy uzyskać znakomity rezultat nawet przy użyciu samej wody. Niestety wbrew pozorom jest to niezwykle trudna do opanowania umiejętność – szczególnie kiedy żyje się w pośpiechu. Pasty do zębów mają za zadanie ułatwiać nam codzienne czynności higieniczne. Dobrze, jeżeli przy okazji stosowana na co dzień pasta ma działanie wspomagające adekwatnie do indywidualnych potrzeb każdego z nas.


Opracowany przeze mnie ranking past do zębów bez fluoru opiera się przede wszystkim na analizie i porównaniu składów past do codziennego użytku, bez skupiania się na szczególnych wskazaniach stomatologicznych (np. nadwrażliwość, osad, krwawiące dziąsła, paradontoza). Każda pasta posiada wystawioną przeze mnie ocenę 1-5, której wysokość zależy od czynników takich jak:

  • zawartość konkretnych substancji o działaniu potencjalnie szkodliwym i ich pozycja w składzie,

  • zawartość konkretnych substancji o działaniu wspomagającym i ich pozycja w składzie.


Jeżeli któraś z past zajmuje gorsze miejsce w rankingu, nie oznacza, że nie powinno się jej stosować. Moja ocena każdej z past służy jedynie pomocy i nie jest ona bezwzględnym wyznacznikiem, którym należy się sugerować podczas zakupów.


Osobiście wraz z moją rodziną jesteśmy zwolennikami past bez fluoru, ale nie trzymamy się jednej i tej samej marki. Dobrze jest od czasu do czasu zmieniać pasty tak, jak zmienia się szampony do włosów. Każda działa na swój sposób inaczej, w inny sposób wspomaga (lub nie) nasze zęby. Zmienianie past ma też istotne znaczenie jeżeli stosuje się takich, które w składzie posiadają różne szkodliwe substancje, aby nie doprowadzić do nadmiernej kumulacji tych składników w organizmie. Ma też znaczenie w przypadku dobroczynnych składników (np. ekstraktów roślinnych), do których organizm się przyzwyczaja i po dłuższym czasie stosowania mogą mieć one mniejszy wpływ na poprawę kondycji jamy ustnej. Warto również pamiętać, że zdrowie naszych zębów oraz jamy ustnej nie zależy wyłącznie od higieny, ale również od zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Stan zębów i dziąseł jest między innymi odzwierciedleniem niedoborów lub procesów chorobowych zachodzących w organizmie, dlatego dbając o zdrowie zębów należy zadbać również o zdrowie ogólne.


Poniżej przedstawiam opracowany przeze mnie na podstawie składów ranking past do zębów bez fluoru.
Ziaja Mintperfekt Szałwia

ocena: 1/5

Stomatologia i Medycyna Estetyczna Poznań - pasty bez fluoru

Jedna z najbardziej popularnych past bez fluoru. Zawiera szałwię i prowitaminę B5 oraz krzemionkę, którą zawiera większość past. Niestety lista negatywnie wpływających na zdrowie składników jest długa i mocno wyprzedza w składzie pozytywne składniki pasty.


Zalety:

- wyciąg z szałwii,

- pantenol (prowitamina B5).


Wady:

- PEG na 4 miejscu w składzie (nawet przed wyciągiem z szałwii),

- SLS,

- dwutlenek tytanu,

- sacharyna,

- benzoesan sodu,

- rakotwórcze barwniki – żółty i niebieski

Miswak

ocena: 1/5

Stomatologia i Medycyna Estetyczna Poznań - pasty bez fluoru

Pasta charakteryzuje się zawartością wyciągu z drzewa arakowego zwanego „miswak”. Niestety jeszcze przed miswakiem znajdujemy w składzie SLS, natomiast dalej kilka innych szkodliwych dodatków.

Zalety:

- wyciąg z drzewa arakowego.

Wady:

- SLS w składzie przed wyciągami,

- karagen,

- benzoesan sodu,

- sachatyna,

- 2 parabeny,

- eugenol.Pure & Natural – Hipoalergiczna pasta naturalnie wybielająca

Ocena: 1/5

Stomatolog Poznań