Nowy zabieg! Rewolucyjna metoda w leczeniu łysienia androgenowego - Regenera Activa.


leczenie łysienia

Wygląd zewnętrzny odgrywa dla każdego z nas bardzo istotną rolę. Łysienie androgenowe jest natomiast problemem nie tylko estetycznym, ale równiez psychologicznym, który dotyka w pewnym wieku aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Większość osób zmaga się z nim stosując różne, zwykle nieskuteczne terapie. W efekcie łysienie postępuje wraz z upływem kolejnych lat, co prowadzi do braku lub obniżenia samoakceptacji i samooceny. Dzisiejszy artykuł poświęcam nowej, sprawdzonej metodzie leczenia łysienia androgenowego, która od niedawna pojawiła się w Polsce, a od 2018 roku będzie stosowana również w moim gabinecie.


Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na hormony męskie (androgeny) i jest uwarunkowane genetycznie.


U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet zwykle nie dochodzi do wyłysienia.


Badania wykazują że głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron a dokładniej pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Są to męskie hormony – androgeny, które występują u mężczyzn ale również u kobiet.


Androgeny odgrywają ważną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzn od urodzenia do dojrzewania. Regulują pracę gruczołów łojowych, apokrynowych gruczołów potowych oraz libido. Wraz z wiekiem, androgeny stymulują wzrost włosów na twarzy, ale powstrzymują na skroniach i wierzchołku głowy, stan ten został nazwany „paradoksem androgennym”.


Problem łysienia nie omija kobiet, u których dodatkowym czynnikiem wpływającym na defekt – oprócz nadmiaru androgenów – jest zaburzona proporcja żeńskich i męskich hormonów płciowych. Wypadaniu włosów u kobiet sprzyjają też otyłość, niedoczynność tarczycy i antykoncepcja hormonalna. Dihydrotestosteron sprawia, że włosy stopniowo się osłabiają (wtedy włosy stają się coraz cieńsze i słabsze – jest to pierwszy przejaw łysienia), a równocześnie pod jego wpływem znacznie skraca się faza wzrostu (anagenu) a wydłuża faza spoczynku (telogenu), przez co włosy rosną wolniej i są krótsze.

Dotychczasowe leczenie łysienia androgenowego opierało się głównie na terapi osoczem bogatopłytkowym podawanym do skóry głowy, co miało za zadanie regenerować skórę głowy. Przy tej metodzie w wielu przypadkach zauważało się spowolnienie dalszego postępu łysienia, jednakże dla większości pacjentów efekty tej terapii nie były zadowalające. Inną metodą stosowaną przy łysieniu androgenowym była terapia minoksydylem, która jest terapią przewlekłą polegającą na codziennym wcieraniu preparatu w skórę głowy. Nie jest ona jednak obojętna dla naszego zdrowia, gdyż niesie za sobą długą listę możliwych skutków ubocznych (m.in. zaburzenia pracy serca, depresja), a na znikomy efekt tej terapii trzeba czekać wiele miesięcy. Inną, tym razem skuteczną, lecz niestety drogą i mało dostępną metodą leczenia jest przeszczep hodowli komórek macierzystych pobranych ze skóry lub liposukcji po specjalnym opracowaniu tych tkanek.


Pojawienie się nowatorskiej metody Regenera Activia wzbudziło moje zainteresowanie, gdyż jest to również zabieg polegający na przeszczepieniu komórek macierzystych i progenitorowych, w którym biopsja i przeszczep mają miejsce na tej samej wizycie. Zatem pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą przeszczepu pobieranego z okolicy owłosionej skóry karku, gdzie włosy sa mało wrażliwe na łysienie androgenowe. Podczas zabiegu specjalne urządzenie rozdrabnia pobraną tkankę i filtruje tak, by można było wyizolować z niej wysokiej jakości komórki macierzyste, czynniki wzrostu oraz inne elementy prekursorowe mające najwyższe znaczenie w regeneracji tkanek i cofnięciu procesu łysienia. Co bardzo istotne zabieg ten odbywa się bez podawania żadnych substancji chemicznych mogących nieść ze sobą ryzyko powikłań. Uzyskane komórki macierzyste rozrobione w soli fizjologicznej wstrzykuje się w skórę głowy dotkniętej łysieniem na zasadzie mezoterapii igłowej.


Największe zalety zabiegu:

  • Duża ilość wysokiej jakości komórek do przeszczepu wyizolowanych w krótkim czasie.

  • Brak ryzyka odrzucenia przeszczepu.

  • Brak ryzyka reakcji alergicznych, kumulacji lub metabolizowania różnych substancji chemicznych.

  • Brak konieczności powtarzania zabiegu. Można ewentualnie powtórzyć zabieg po kilku latach, dla podtrzymania efektu.

  • Bardzo wysoka skuteczność leczenia.

  • Pierwsze efekty widoczne już nawet po miesiącu od zabiegu. Na pełen rezultat leczenia czeka się ok. 6 miesięcy.

  • Brak potrzeby przyjmowania leków lub innych specjalnych preparatów podtrzymujących leczenie.


Regenera Activa jest zabiegiem, który wykonuje się podczas jednej sesji. Ponieważ łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie, w zależności od indywidualnych predyspozycji po kilku latach proces łysienia może stopniowo powracać. Dlatego dla utrwalenia efektu mozna powtórzyć zabieg najwcześniej po 2 latach. Kluczem do sukcesu w leczeniu tą metodą jest prawidłowa diagnoza i zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu. Dlatego przed zabiegiem konieczna jest analiza badań krwi (morfologia, TSH, FT3, Fe + TIBC, DHEA). Najlepsze efekty zabiegu uzyskuje się od I do III A stopnia w skali Hamiltona u mężczyzn oraz I i II stopnia w skali Ludwiga u kobiet. Pacjenci z bardziej zaawansowanymi zmianami uzyskają mniej spektakularne efekty leczenia, gdyż przy wysokich stadiach łsienia może dochodzić do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych w obszarach głowy, gdzie łysienie pojawiło się najwcześniej.

Zobacz również:

Regenera Activa

#medycynaestetyczna #łysienie #nowyzabieg #komórkimacierzyste #włosy

Wyróżnione posty