Czy ksylitol chroni zęby przed próchnicą?
Ksylitol to słodzik występujący naturalnie w wielu owocach, grzybach, kukurydzy i korze brzozowej. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości robi dużą furorę wśród fanów zdrowego stylu życia. Polecany jest również osobom otyłym i diabetykom jako zdrowy zamiennik białego cukru, gdyż posiada znacznie niższy indeks glikemiczny i 40% mniej kalorii w porównaniu do cukru. Co więcej dla wszystkich ekspertów od mikrobiologii oczywistym jest, iż ksylitol znacząco różni się od pozostałych substancji słodzących swym korzystnym wpływem na florę jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Główne zalety ksylitolu:
Jest powoli trawiony w organizmie i przekształcany przez wątrobę na glukozę. Metabolizm ten odbywa się z minimalnym udziałem insuliny.
Zawiera 40% mniej kalorii niż zwykły cukier.
Jego słodki smak jest porównywalny z cukrem, dzięki czemu zmniejsza chęć spożywania słodyczy.
Nie fermentuje, więc nie pobudza rozwoju patogennej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i nie powoduje wzdęć.
Zmniejsza nagromadzanie się płytki nazębnej.
Spożywany przez matkę zmniejsza przenoszenie bakterii próchnicotwórczych na dziecko i w konsekwencji zmniejsza ryzyko próchnicy u małych dzieci.
Zwiększa produkcję śliny, która wypłukuje resztki pokarmowe i ma właściwości bakteriobójcze.
Zapobiega i łagodzi objawy halitozy (brzydkiego zapachu z ust).
Ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków, w tym Candida albicans, który odpowiada za kandydozę (grzybicę) jamy ustnej i układu pokarmowego.
Ułatwia przyswajanie wapnia.
Zapobiega bakteryjnemu zapaleniu płuc u osób chorych na mukowiscydozę, natomiast stosowany w formie aerozolu z powodzeniem sprawdza się podczas leczenia zapalenia ucha środkowego.
Przywraca prawidłowe pH śliny.
Aby ksylitol przynosił dla nas zauważalne skutki powinno się go używać w odpowiednio wysokich dawkach. Spożywając go regularnie, co najmniej trzy razy dziennie, minimum 5-6g na dobę z powodzeniem uzyskamy wymierny efekt prozdrowotny. Należy jedmak uważać ze zbyt nadmiernym spożyciem tego słodzika, gdyż w zbyt dużej ilości może on wywoływać biegunkę osmotyczną. Tolerowana ilość różni się w zależności od indywidualnej wrażliwości i masy ciała. Większość dorosłych toleruje 40 g / dobę ksylitolu.
P.Z.
Zobacz również:
Szkodliwe substancje w pastach do zębów.
Naturalna pasta do zębów z węglem aktywnym - PRZEPIS.
Przegląd badań naukowych o szkodliwości fluoru.
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383105/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2676064/
http://dentonet.pl/ksylitol-zdrowa-alternatywa-dla-bialego-cukru/