Biokompatybilne wypełnienia światłoutwardzalne
W gabinecie Medica Natura stosowane są innowacyjne na rynku stomatologicznym, biokompatybilne materiały światłoutwardzalne Admira® Fusion. Jest to nanohybrydowy materiał typu ORMOCER® (organicznie modyfikowana ceramika) opracowany i opatentowany w Instytucie Fraunhofera w Niemczech. Skład chemiczny tego preparatu to przede wszystkim dwutlenek krzemu stanowiący zarówno płynną matrycę żywiczą, jak i wypełniacz (cząsteczki nano- i szklano-ceramiczne). Nie zawiera on zatem klasycznych monomerów żywiczych (BisGMA, BisEMA, UDMA, TEGDMA, HEMA itp.) w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych kompozytowych materiałów światłoutwardzalnych. Żywice zawarte w klasycznych materiałach światłoutwardzalnych skutkują wydzielaniem się do jamy ustnej i krwioobiegu niebezpiecznego bisfenolu A (BPA) nawet po zakończonej polimeryzacji materiału. ORMOCER ® Admira® Fusion cechuje niezwykle wysoka biokompatybilność ze względu na brak wydzielania szkodliwego BPA. Ponadto charakteryzuje się on również najmniejszym skurczem następującym podczas polimeryzacji (utwardzania) w stosunku do standardowych materiałów światłoutwardzalnych. Dzięki temu znacznie zmniejsza ryzyko ponownej próchnicy w leczonym zębie.




Czym jest bisfenol A (BPA)?
Jest to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany powszechnie do produkcji tworzyw sztucznych. Liczne badania naukowe wykazują iż BPA jest substancją wysoce alergenną, która negatywnie oddziałuje na miazgę zęba, dziąsło, błonę śluzową oraz ogólnoustrojowo. Substancja ta działa szkodliwie na błony komórkowe, RNA i DNA. Zaburza tym samym procesy życiowe komórek oraz syntezę białek. Wiele badań ujawnia negatywny wpływ nawet bardzo małych dawek BPA. Jest to substancja, którą organizm człowieka rozpoznaje jako żeński hormon płciowy – estrogen, gdyż posiada zbliżoną do tego hormonu budowę. W związku z tym BPA przyczynia się do zaburzeń równowagi hormonalnej organizmu oraz homeostazy. Badania naukowe (w tym również badania eksperymentalne na zwierzętach) wykazały ścisły związek niskich dawek BPA z takimi chorobami jak: otyłość, bezpłodność, poronienia, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia odporności, cukrzyca, przedwczesne dojrzewanie, rak piersi, niedoczynność tarczycy, zaburzenia układu nerwowego. BPA gromadzi się w organizmie w tkankach oraz tłuszczach, skąd jest regularnie uwalniany. Pomimo wiadomego wpływu na uszkadzanie nici DNA, zaburzania procesów komórkowych oraz pobudzania namnażania komórek rakowych raka piersi, nie są jeszcze poznane właściwości rakotwórcze tej substancji w szerszym zakresie, ze względu na dalszy brak publikacji wyników badań przeprowadzonych na ludziach.
Źródło:
http://www.voco.com/pl/product/AdmiraFusion/VC-84-002750-PL.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A
Pawłowska E. i wsp.: Właściwości i ryzyko stosowania metakrylanu bisfenolu A dimetakrylanu uretanu – podstawowych monomerów kompozytów stomatologicznych. Dent. Med. Probl., 2009, 46, 4, 477‑485.